čtvrtek 3. března 2011


Vtip o tom jak fungují záchranné balíčky

V malém městě kdesi v Irsku ubíhá nevlídný den. Od rána prší a ulice jsou liduprázdné. Časy jsou zlé, všichni jsou zadlužení a žijí z půjček.
Právě v tento den projíždí městem bohatý německý turista. Zastaví před místním hotelem, vejde dovnitř a řekne majiteli, že by se rád podíval na pokoje. Jako garanci položí na recepci sto eur.
Majitel mu podá svazek klíčů a návštěvník se vydá po schodech nahoru.
Sotva zmizí z dohledu, popadne majitel peníze a běží k řezníkovi, aby mu splatil pohledávku. Ten vezme bankovku a utíká, aby uhradil dluh farmáři. Farmář spěchá zaplatit svému dodavateli krmiva. Chlapík v zemědělském družstvu převezme stoeurovku a běží splatit dluh za whiskey, který má v hospodě.
Hospodský shrábne peníze a posune je k místní prostitutce. Jako každý ve městě i ona se potýká se zlými časy. Ta běží do hotelu a uhradí dluh za pronájem pokoje.
Majitel hotelu položí bankovku na pult, aby německý cestující nic nepoznal. Ten krátce poté sejde ze schodů, vezme si stoeurovku s tím, že se mu žádný pokoj nelíbí.
Nikdo nic nevyprodukoval, neprodal, nekoupil ani nevydělal. Všichni jsou ale oddluženi a dívají se do budoucnosti s optimismem. Takto fungují záchranné balíčky.
Miroslav Hošek,
výkonný ředitel potravinářské firmy AFP v USA

Převzato z Ekonomu
Okomentovat